Pretvarač / Inverter
Inverter je srce solarnog sistema koji je priključen na mrežu: pomoću njega možemo jednosmernu struju (DC) da pretvaramo u naizmeničnu (AC) koja je potrebna da se pokrenu naše uređaje.
Na gornjim slikama prikazani su regulatori vodećih svetskih proizvođača. Regulatore uglavnom montiramo u garaži, podrumu, kotlarnicama, na dobro provetrene tavane, a moguće je ih postaviti i na otvoren prostoru.
Glavne funkcije mrežnih pretvarača:
- Jednosmernu struju koju je proizveo solarni sistem pretvara u naizmeničnu struju
- Ima bezbedonosne funkcije, naizmeničnu struju sinhronizuje prema vrednostima električne mreže
- Prikazuje količinu proizvedene struje, pomoću monitoringa postoji mogućnost praćenja informacija o proizvodnji struje na računaru
Kako izabrati odgovarajući pretvarač?
Monofazne pretvarače postavljamo kod manjih sistema (porodične kuće), a kod velikih sistema stavljaju se trofazni regulatori. Elektrane, sa stotina kilovata, funkcionišu na srednji napon i pomoću transformatora. Snagu invertera određuje ukupna snaga solarnih panela koji se žele ugraditi. Kvalitetni regulatori pokreću se od 2 kW. Postoje i manji regulatori od ovog, ali može se reći da što je manji regulator to je veća cena potrošnje koja se odnosi na 1kW.
Efikasnost pretvarača/inventora
Dokumentacija svakog pretvarača sadrži i informaciju o efikasnosti koji je prikazan u procentima. Efikasnost u procentima pokazuje sa kolikim gubitkom radi regulator, to jest koliki je gubitak u procesu pretvaranja jednosmerne struje u naizmeničnu. Gubitak se odnosi na situaciju kada je maksimalna efikasnost u idealnim uslovima (3%). Drugi podatak se odnosi na Evro-učinak, koji se odnosi na prosečnu proizvodnju i gubitak u prosečnim vremenskim uslovima u Evropi (3,4%) Na tržištu se mogu naći regulatori sa učinkom iznad 95%, a najbolji imaju učinak od 98%.
Tehnologija invertera
Dve glavne tehnologije su u pitanju kada je proizvodnja invertera u pitanju: sa transformatorom i bez transformatora. Invertori bez transformatora imaju veći stepen efikasnosti, i računaju se kao novija tehnologija. Sa tankoslojnim solarnim ćelijama, međutim, imaju ograničenu upotrebu.
Životni vek invertera
Proizvođači nude invertere sa životnim vekom od 10-15, i sa minimum 5 godina garancije. To znači da kod solarnog sistema koji ima životni vek od 25 godina moraćemo bar jednom da računamo na zamenu pretvarača.